Historia

3 V 1933 r. wikariusz par. pw. św. Michała w Lublinie, ks. Ignacy Żyszkiewicz (1901-1979), został oddelegowany do zorganizowania punktu duszpasterskiego, a następnie parafii w dzielnicy Dziesiąta. Nową parafię ustanowił bp Marian Fulman 25 VI 1934 r. Oprócz ziemi zakupionej pod budowę kościoła, nabyto także odpowiedni teren przeznaczony na cmentarz, jednak zamiaru urządzenia cmentarza nie zrealizowano na skutek wybuchu II wojny światowej.

W latach 1933-1934 został wybudowany drewniany kościół w stylu neogotyckim zaprojektowany przez inż. Tadeusza Witkowskiego (1904-1988). Nadano mu tytuł Najświętszego Serca Jezusowego i poświęcono 10 VI 1934 r. W 1985 r. został przeniesiony do Pilaszkowic w par. Częstoborowice, gdzie pełni rolę kaplicy.

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego funkcjonowała początkowo w ramach dekanatu Lublin, od 1972r. Lublin-Miasto, następnie od listopada 1982r. dekanatu Lublin-Południe.

Przez długie lata parafia nie posiadała odpowiedniego domu parafialnego. W 1972 r. przekazano na ten cel dom z placem o powierzchni 3000 m2. W 1981 r. została oddana do użytku nowa plebania. 17 V 1983 r. wydzielono z parafii część terytorium, na którym został zorganizowany nowy ośrodek duszpasterski, a w 1985 r., parafia pw. MB Fatimskiej.

W roku 1985 rozpoczęto budowę nowego kościoła zaprojektowanego przez arch. Mirosława Załuskiego. Prace budowlane trwały ponad 2 lata. 3 IV 1988 kościół został pobłogosławiony przez bp. Bolesława Pylaka. Realizatorem całości prac był ks. Janusz Bogdański. Przez następne dwa lata prowadzone były prace związane z wystrojem kościoła, wg projektu architekta wnętrz Jerzego Durakiewicza. Rzeźby i płaskorzeźby zdobiące wnętrze zostały wykonane przez, nieżyjącego już artystę Mariana Śwista. Obrazy wykonali Jerzy Durakiewicz i Jerzy Mazurek. Z dawnego kościoła drewnianego do obecnego zostały przeniesione: organy, obraz świętego Antoniego Padewskiego i dzwon. Konsekracji nowego kościoła dokonał Arcybiskup Metropolita Lubelski Józef Życiński (1948-2011) 30 czerwca w Roku Jubileuszowym 2000.