Czasem mamy wątpliwości gdzie jest nasza parafia?, mieszkamy gdzie indziej, zameldowani jesteśmy gdzie indziej, a chodzimy do kościoła jeszcze gdzie indziej. Jeśli dodamy do tego sytuacje częstych wyjazdów za granicę, pytanie staje się na pewno uzasadnione. Co mówi na ten temat Kodeks Prawa Kanoniczego:
Kan. 515 § 1. Parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi.
Kan. 518 – Z zasady ogólnej parafia powinna być terytorialna, a więc obejmująca wszystkich wiernych określonego terytorium. (…)
Kan. 102 – § 1. Zamieszkanie stałe nabywa się takim przebywaniem na terytorium jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam na stałe, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo trwało przez pełnych pięć lat.
§ 2. Tymczasowe zamieszkanie nabywa się przez takie przebywanie na terenie jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam przynajmniej przez trzy miesiące, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy.
§ 3. Stałe lub tymczasowe zamieszkanie na terenie parafii nazywa się parafialnym; na terenie diecezji – chociażby nie w parafii – diecezjalnym.
Kan. 107 – § 1. Zarówno przez zamieszkanie stałe jak i tymczasowe, każdy uzyskuje własnego proboszcza oraz ordynariusza.
Wnioski z powyższego zestawienia Kanonów: Prawo Kanoniczne nie posługuje się pojęciem „zameldowania”. Przynależność do parafii zależy od „zamieszkania” czyli faktycznego przebywania na terytorium parafii. Dlatego w zwykłej sytuacji, wszelkie formalności dotyczące udzielania sakramentów chrztu, I. komunii św., bierzmowania, małżeństwa oraz celebracji pogrzebu katolickiego są prowadzone zgodnie z przepisami Prawa Kanoniczego czyli wg zamieszkania w parafii.
Stąd bardzo ważna jest obecność wiernych podczas wizyty duszpasterskiej, jako potwierdzenie przebywania na terytorium parafii.
Terytorium naszej parafii obejmuje domy przy następujących ulicach:
Bagatela,
Biernata,
Błękitna
Boya – Żeleńskiego od 1 do 27, od 2 do 24,
Chełmońskiego,
Chłodna,
Czeska,
Dąbrowska,
Dunikowskiego,
Dziesiąta do nr 12,
Herberta,
Jachowicza,
Kochanowskiego od 1 do 75 i od 2 do 64,
Kononowicza,
Kopernika,
Kotlarska,
Koźmiana,
Krańcowa do numeru 20,
Kraszewskiego,
Kunickiego od 37 do 163, od 50 do 202,
Kwiatowa,
Leśna,
Łazienkowska,
Matejki,
Mickiewicza,
Mireckiego,
Młodzieżowa
Mochnackiego od 1 do 7 oraz 2, 4, 4A, 6,
Moniuszki do numeru 14,
Morcinka,
Morsztynów,
Nadrzeczna od 1 do 81
Nowy Rynek,
Nowy Świat numery nieparzyste od początku do 31 oraz numery parzyste od 6 do 40d
Oczki,
Orzechowskiego,
Orzeszkowej strona o numerach parzystych
Pawia od 1 do 47, od 10 do 46
Pawłowa od 4 do 13
Piaskowa,
Piękna,
Próżna,
Pruszyńskiego,
Przybylskiego,
Pułaskiego,
Rejtana,
Reymonta,
Robotnicza od 28 do 102
Róży Wiatrów
Skośna numery nieparzyste
Skrzynicka, do nr 70
Słowackiego,
Sokolniki,
Spacerowa,
Stanisławskiej,
Szańcowa,
Ściegiennego,
Śliska,
Świętochowskiego od 1 do 69, od 2 do 88
Wałowa
Wilcza strona o numerach nieparzystych
Wojenna,
Wyspiańskiego strona o numerach nieparzystych do nr 21,
Wyścigowa,
Wyzwolenia od 1 do 113, od 2 do 122,
Zabłockiego,
Zaciszna,
Zegadłowicza,
Zemborzycka od 1 do 29, od 2 do 20,
Żeromskiego.