Kurs Małżeński

Co to jest Kurs Małżeński?

Kurs Małżeński to cykl 8 spotkań dla małżeństw, niezależnie od ich stażu, trwających w silnych relacjach, jak i dla tych, które zmagają się z trudnościami. Jego celem jest pomoc w budowaniu trwałego i zdrowego małżeństwa. To również szansa na to, żeby dowiedzieć się nowych rzeczy o sobie i współmałżonku.

Dlaczego warto wziąć udział w kursie?

  • Kurs Małżeński pomógł mi odnaleźć fundamenty naszego związku. Przypomnieć to, po co chcieliśmy być razem, co chcieliśmy stworzyć.
  • Dzięki kursowi mieliśmy ponad dwie godziny tygodniowo tylko dla nas.
  • Poruszane tematy dotyczyły ważnych małżeńskich zagadnień, co sprawiało, że każde małżeństwo mogło się w nich odnaleźć. Pozwalały pochylić się nad problemami małżeńskimi, popatrzeć na nie czasami z innej perspektywy i w innym świetle.
  • Bardzo cenne podczas spotkań były ćwiczenia, które pozwalały parom na rozmowy o ważnych sprawach małżeńskich, na które w codziennym życiu często zwyczajnie brakuje czasu.
  • Od początku wspólnego życia warto nauczyć się rozmawiać ze sobą, poświęcać czas małżeństwu, żeby wzajemna miłość mogła się rozwijać i kwitnąć.

W ciągu 8 sesji kursu małżonkowie mogą odkryć praktyczne narzędzia, które pomogą:

  • lepiej poznać i zrozumieć potrzeby współmałżonka
  • efektywnie się komunikować
  • pogłębiać więź poprzez rozwiązywanie konfliktów
  • uzdrowić wzajemne zranienia
  • zrozumieć wpływ wychowania na relację małżeńską
  • rozwinąć intymność seksualną
  • odkryć swoje języki miłości i wiele więcej!

Formuła Kursu Małżeńskiego

  • wyjątkowa atmosfera, porównywana przez wielu do romantycznej randki
  • praktyczny wykład
  • poczęstunek i czas na rozmowę między małżonkami w oparciu o różne ćwiczenia
  • żadnej pracy w grupach

Czas trwania kursu: 7.10 – 25.11. 2018 r.

Godziny: 17.00 – 19.30

Miejsce: Aula Najświętszej Maryi Panny (dom parafialny)

Organizator: Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny

Zapisy: 505 634 949 lub razem.snr@gmail.com

Oto kilka fragmentów świadectw par małżeńskich, które wzięły udział w kursie w 2017 r.

Rafał: Kurs Małżeński pomógł mi odnaleźć fundamenty naszego związku. Przypomnieć to, po co chcieliśmy być razem, co chcieliśmy stworzyć.  Po ponad 7 latach spędzonych razem rozmyło się wiele spraw, które stawiałem sobie za cel. Na przykład, chciałem, żebyśmy sobie wyjaśniali sporne kwestie,  a przynajmniej nie szli spać skłóceni. Przez pierwszych kilka lat nawet się udawało. Jednak z czasem słońce zaczęło zachodzić nad naszym zagniewaniem. Potrzebowałem sprowadzenia na ziemię i solidnego remanentu naszego małżeństwa, co udało się zrobić na tym właśnie kursie.

 

Ewa i Adam: W ciągu spotkań mieliśmy okazję dużo rozmawiać ze sobą. W biegu życia ciężko nam znaleźć czas dla siebie. Dzięki kursowi mieliśmy ponad dwie godziny tygodniowo tylko dla nas. Tematy poruszane dotyczyły ważnych małżeńskich zagadnień. Istotne dla nas były problemy dotyczące komunikacji, rozwiązywania konfliktów, relacji z rodziną pochodzenia, naszych potrzeb. Od początku wspólnego życia warto nauczyć się rozmawiać ze sobą, poświęcać czas małżeństwu, żeby wzajemna miłość mogła się rozwijać i kwitnąć.

 

Jadwiga i Mariusz: Kurs trwał osiem tygodni. Trzeba było odłożyć inne sprawy, by uczestniczyć w spotkaniach. Dla nas szczególnie ważne stało się stwierdzenie, że należy zaplanować czas dla siebie, coś w stylu małżeńskiej randki. Otwierania się na drugą osobę i rozmawiania na trudne tematy doświadczaliśmy na każdym spotkaniu, bo mieliśmy konkretne zadania oraz czas przeznaczony na ich wykonanie. Z dawnych urazów uleczyło nas nabożeństwo uzdrowienia przez przebaczenie. W jego czasie mogliśmy przebaczyć winy wszystkim, od których doświadczyliśmy w życiu krzywd. Wielokrotnie w czasie zajęć odczuwaliśmy wzruszenie, łamał się głos czy płynęły łzy, ale przecież „moc […] w słabości się doskonali”.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 09.09.2018

  1. Dziś XIII Niedziela zwykła.
  2. W środę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, we czwartek różaniec Fatimski o godz. 17.15, w piątek święto Podwyższenia Krzyża Świętego – koronka do Miłosierdzia Bożego pod krzyżem przy ul. Herberta o godz. 15.00, w sobotę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.
  3. W piątek Szkoła Podstawowa nr 40 przyjmie nowe imię Lubelskiego Lipca 1980. Mszy św. O godz. 9.00 przewodniczył będzie ks. Biskup Mieczysław Cisło.
  4. Ministrantów i lektorów, w tym tygodniu wyjątkowo, zapraszamy na zbiórkę we czwartek po Mszy św. o godz. 18.00.
  5. Spotkanie dzieci klas III szkół podstawowych oraz rodziców w związku z przygotowaniami do I. Komunii św. będzie za tydzień o godz. 11.00, w kościele.
  6. 19 września zapraszam Katechetów na spotkanie po Mszy św. o godz. 18.00.
  7. Za tydzień Mszą św. o godz. 18.00 rozpocznie się Wieczór Chwały przygotowany przez wspólnoty Galilea i Jordan.
  8. Wspólnota Galilea organizuje od 28 do 30 września Kurs Nowe Życie. Informacje i zapisy u ks. Bogdana.
  9. Czekamy jeszcze do przyszłej niedzieli na deklaracje kandydatów do sakramentu bierzmowania.
  10. Archidiecezjalny chór chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lubinenses zaprasza chłopców i mężczyzn. Przesłuchania odbywają się przy Kościele MB Różańcowej. Informacje na pcl.kuria.pl lub pod telefonem 511 199 904
  11. Przy studium organistowskim przy ul. Kochanowskiego, zostały zbudowane w wakacje dodatkowe miejsca parkingowe. Zapraszamy, aby z nich korzystać. Prosimy tylko, aby nie zostawiać samochodów na noc oraz nie zastawić wjazdu.
  12. Od 14 do 18 września będzie kolejna zbiórka makulatury na rzecz Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Ogłoszenia duszpasterskie 02.09.2016

  1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 16.00 zmiana tajemnic różańcowych. Towarzystwo Przyjaciół KUL zbiera składki członkowskie.
  2. Jutro rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. O godz. 8.00 Msza św. dla uczniów SP nr 1 i nr 40, LO nr 6. O godz. 9.30 Msza św. dla uczniów SP nr 2.
  3. W tym tygodniu we czwartek adoracja Straży Honorowej Serca Jezusowego o godz. 17.00, w piątek spowiedź dla dzieci i młodzieży od 15.30, Msza św. o godz. 16.00, od 17.30 spowiedź dla wszystkich; Zachęcamy do adoracji w kaplicy, w nocy przed pierwszym piątkiem miesiąca. Zapisy na adorację w zakrystii.
  4. W sobotę święto Narodzenia NMP. Msze św. 6.30, 7.00, 10.00 i 18.00.
  5. W sobotę po Mszy św.o 10.00  spotkanie dla ministrantów, spotkanie dla kandydatów w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30.
  6. Za tydzień na Mszy św. o godz. 11.30 będzie poświęcenie tornistrów dzieci, które rozpoczynają w tym roku naukę w szkole.
  7. Również za tydzień o godz. 11.00 pierwsze spotkanie dla rodziców i dzieci w sprawie I Komunii św. w 2019 r.
  8. Po wakacyjnej przerwie wznawia próby chór parafialny. Zapraszamy we wtorki o 18.00 i w piątki o 17.00.
  9. Od września Msze św. w środy o godz. 7.00, będą sprawowane w kaplicy św. Antoniego, tak jak to było przed wakacjami.
  10. Dziś zbiórka ofiar do puszki na Fundusz wspierania nauki chrześcijańskiej.
  11. Wczoraj ok. 250 osób pielgrzymowało pieszo do Wąwolnicy, dziękuję s. Dawidzie Misjonarce św. Rodziny oraz innym osobom zaangażowanym w służby pielgrzymkowe, wszystkim uczestnikom dziękuję za świadectwo wiary i czci dla Matki Bożej.
  12. Organizowana jest pielgrzymka autokarowa na trasie Piotrawin, Kałków, Św. Krzyż, Księżomierz. Wyjazd 8 września o godz. 6.00, zapisy w domu parafialnym.
  13. Przypominamy, że kandydaci do bierzmowania powinni złożyć deklarację uczestnictwa w przygotowaniu do tego sakramentu. Jeśli ktoś tego jeszcze nie uczynił, zapraszamy do kancelarii i zakrystii po odbiór druków deklaracji.
  14. Wspólnota Galilea organizuje kurs Nowe Życie od 28 do 30 września. Informacje u ks. Bogdana.
  15. Grupa „Jest nadzieja” zaprasza na mityng informacyjno – spikerski w środę o godz. 18.00.

Ogłoszenia duszpasterskie 26.08.2018

  1. Dziś Uroczystość NMP Częstochowskiej.
  2. W poniedziałek wspomnienie św. Moniki, we wtorek św. Augustyna, we środę wspomnienie męczeństwa Św. Jana Chrzciciela. W sobotę rocznica wybuchu II Wojny Światowej pamiętajmy na modlitwie o wszystkich, którzy ponieśli śmierć, szczególnie o obrońcach naszej Ojczyzny.
  3. W sobotę różaniec o godz. 17.15. Za tydzień po Mszy św. o godz. 16.00 zmiana tajemnic różańcowych.
  4. W poniedziałek 3 września rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. dla uczniów SP nr 1 i nr 40 oraz LO nr 6 o godz. 8.00. Dla uczniów SP nr 2 o godz. 9.30. Zapraszamy.
  5. Uczestników pieszej pielgrzymki na Jasna Górę zapraszamy dziś do parafii pw. Św. Jakuba Apostoła przy ul. Głuskiej. Na spotkanie o godz. 16.30.
  6. Piesza pielgrzymka do Wąwolnicy wyruszy w sobotę 1 września, po Mszy św. o godz. 6.30, z placu przed Archikatedrą. W zakrystii zapisać się na autokar powrotny. Serdecznie zapraszamy.
  7. Organizowana jest pielgrzymka autokarowa na trasie Piotrawin – sanktuarium św. Stanisława, Kałków – sankt. Matki Bożej, Św. Krzyż, Księżomierz. Wyjazd 8 września o godz. 6.00. zapisy w domu parafialnym.

Ogłoszenia duszpasterskie 19.08.2018

  1. Dziś przybyli wolontariusze ze stowarzyszenia Siloe. Po Mszy św. będzie można wesprzeć osoby niepełnosprawne.
  2. W tym tygodniu w środę wspomnienie NMP Królowej, we czwartek święto św. Bartłomieja apostoła. Za tydzień Uroczystość NMP Częstochowskiej. O godz. 7.00, będzie sprawowana Msza św. w intencji pierwszego proboszcza naszej parafii ks. Ignacego Żyszkiewicza.
  3. Dziękujemy uczestnikom pieszej pielgrzymki na Jasną Górę za modlitwę w intencji parafii oraz za świadectwo wiary. Dziękujemy ks. Rafałowi Furtakowi oraz wszystkim, którzy podjęli odpowiedzialne funkcje. Podziękowania kierujemy także do osób, które wspierały pielgrzymów, w tym min. S. Misjonarkom św. Rodziny, Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej, Piekarni Pęzioł, anonimowym darczyńcom. Uczestników pielgrzymki zapraszamy na spotkanie za tydzień o godz. 16.30 w parafii pw. Św. Jakuba Apostoła
  4. Piesza pielgrzymka do Wąwolnicy wyruszy w sobotę 1 września, po Mszy o godz. 6.30, z placu przed Archikatedrą. Zapraszamy do udziału. W zakrystii można zgłosić swój udział w pielgrzymce.
  5. Komunikat Metropolity Lubelskiego.

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Bieżący rok duszpasterski upływa pod znakiem szczególnej uwagi skierowanej w stronę młodzieży. W październiku odbędzie się Synod Biskupów poświęcony duszpasterstwu młodych. W poszczególne dni Synodu będziemy gromadzić się na modlitwie w różnych kościołach archidiecezji. Cieszymy się zapałem ewangelizacyjnym, który cechuje wielu młodych formujących się w różnych wspólnotach kościelnych. Tych młodych apostołów otaczamy modlitwą podczas tegorocznej czterdziestej Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wszystko po to, aby odkrywali skarb wiary, pragnęli go pomnażać i dzielić się nim z innymi. W tym celu organizowane jest także spotkanie młodych naszej archidiecezji w Garbowie. Odbędzie się ono w dniach 23-26 sierpnia pod hasłem „Teraz ON”. Zachęcam młodych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Przez was kieruję zaproszenie także do waszych koleżanek i kolegów, którzy z dystansem traktują Chrystusa i Jego Kościół. Zaproście ich do Garbowa i przyjedźcie razem. Serdeczną prośbę o umożliwienie młodym uczestnictwa w spotkaniu kieruję do rodziców, kapłanów, katechetów oraz liderów wspólnot formacyjnych. Niech to diecezjalne radosne święto wiary odmładza nasz Kościół i rozbudza zapał niesienia Dobrej Nowiny wszystkim ludziom. Nie ustajemy także w modlitwie o nowe i dobre powołania kapłańskie i zakonne. Niech nigdy nie braknie odważnych głosicieli wiary i wiernych świadków miłości!

Polecając was macierzyńskiemu wstawiennictwu Matki Bożej Wniebowziętej, wszystkim z serca błogosławię.

Wasz biskup Stanisław